Περιγραφή
1)Ημέρα: Μ. Πέμπτη Αθήνα Κέρκυρα
07:30 π.μ - Σύνταγμα - απο την είσοδο Εθνικού Κήπου στη Λεωφόρο Αμαλίας.
07:40 π.μ - Ομόνοια - Hondos Center μπροστά στην Πλατεία.
08:00 π.μ - από Sergiani Travel - Παύλου Μελά 45 - Μετρό Αγίου Αντωνίου Περιστέρι.
Συνέχεια εθνική οδό Πατρών -Ρίο, Αντίρριο, Ιωάννινα με ενδιάμεσες στάσεις για το λιμάνι της Ηγουμενίτσας. Επιβίβαση στο πλοίο για το λιμάνι της Λευκίμμης. Φτάνουμε στο Ξενοδοχείο μας (EKATI MARE BOUTIQUE RESORT corfu) τακτοποίηση στα δωμάτια Ξεκούραση και βραδινό δείπνο.
2)Ημέρα: Μ. Παρασκευή Κέντρο Κέρκυρα Κανόνι Ποντικονήσι Eπιτάφιος
Μετά το πρωινο και ξεκινήσουμε το ταξίδιμας για το ποντικονήσι ένα πραγματικό στολίδι της Κέρκυρας. Είναι ταυτισμένο με την εικόνα της Κέρκυρας, ένα από τα πιο φωτογραφημένα της τοπία και το πιο… πολυτραγουδισμένο! Ο λόγος φυσικά για το Ποντικονήσι, το μικρό νησάκι στην είσοδο του αρχαίου Υλλαϊκού λιμανιού, στη σημερινή Λιμνοθάλασσα Χαλικιοπούλου. Το Ποντικονήσι είναι καταπράσινο, κατάφυτο με ψηλά κυπαρίσσια και άλλα φυτά σπάνιου κάλλους. Για το λόγο αυτό, το νησί θεωρείται φυσικό μνημείο και δεν επιτρέπεται στους επισκέπτες του να αποβιβαστούν εκεί, παρά μόνο για λίγο και υπό αυστηρή επιτήρηση από φύλακες. Το όνομα Ποντικονήσι προέρχεται από το σχήμα του, καθώς αν το δει κανείς από ψηλά, μοιάζει με το μικρό ζωάκι! Σύμφωνα με το μύθο, το Ποντικονήσι ήταν το καράβι του Οδυσσέα, που μεταμόρφωσε σε βράχο ο Ποσειδώνας, οργισμένος με τον πολυμήχανο βασιλιά της Ιθάκης, για να μην τον εμποδίσει ακόμα μια φορά να επιστρέψει στην πατρίδα του. Την καλύτερη θέα στο Ποντικονήσι έχετε πάντως από το Κανόνι: Μπροστά σας η γαλήνια θάλασσα, η γραφική Παναγία Βλαχερνών και στο βάθος το Ποντικονήσι. Κι αυτό που κάνει την εμπειρία μοναδική είναι τα αεροσκάφη που περνούν πολύ κοντά κατά την απογείωση ή την προσγείωσή τους στο αεροδρόμιο της Κέρκυρας που βρίσκεται πολύ κοντά. Αφού πιούμε τον καφέ μας θα συνεχίσουμε για κέντρο της Κέρκυρας όπου θα έχουμε ελεύθερο χρόνο για βόλτες φαγητό και θα επιστρέψουμε στο ξενοδοχείο μας για ξεκούραση Δείπνο. Στις 21:00 αναχωρούμε για το κέντρο της πόλης για να παρακολουθείσουμε τον Επιτάφειο της Μητροπόλεως που θα παρουν μέρος όλες οι Φιλαρμονικές χορωδίες. Επιστροφή στο ξενοδοχείο, διανυκτέρευση.
3)Ημέρα: Μ. Σάββατο Πρωί στην Πόλη με τα Κανάτια
Μετά πρωινό και αναχωρίσουμε άμεσα για την Πόλη. Ο Επιτάφιος του Αγ. Σπυρίδωνα και η Λιτανεία του Σκηνώματος του ξεκινά οι Μπάντες συνοδεύουν την Λιτανεία και οι πιστοί ακολουθούν τον «Άγιο» μέχρι το Φρούριο. Γύρω στις 11:00 ακούγεται ένα βουιτό ο ήχος των κανατιών κλέβουν την παράσταση μικρή και μεγάλοι σπάνε Κανάτια και Κιούπια, οι καμπάνες ηχούν, οι μπάντες παιανίζουν χαρμόσυνα εμβατήρια. Η πόλη της Κέρκυρας γιορτάζει την πρώτη Ανάσταση! Επιστροφή στο ξενοδωχείο μας ξεκούραση μέχρι αργά. Το Αναστάσιμο δείπνο θα πραγματοποιηθεί πρίν την Ανάσταση αποτελούμενο από παραδοσιακή Μαγειρίτσα, σαλάτες, κόκκινα αβγά και διάφορα άλλα εδέσματα καθώς και επιδόρπια. Στις 22:30 θα αναχωρίσουμε για στις Μπενίτσες για να παρακολουθήσουμε μια μοναδική Αναστάση. Επιστροφή στο ξενοδοχείο Διανυκτέρευση.
4)Ημέρα: Κυριακή του Πάσχα ( ΠΑΣΧΑΛΙΑ ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ)
Η Λαμπριά, όπως οι Κερκυραίοι ονομάζουν την Κυριακή του Πάσχα, είναι η μέρα που εκφράζει τη λαμπρότητα, τη χαρά, μια μέρα απολαύσεων και γλεντιού μετά από επτά εβδομάδες νηστείας.
Πασχαλινό εορταστικo μπουφέ του ξενοδοχείου. Μπουφές ούζου και τσίπουρου με μεζέδες κατά τη διάρκεια του ψησίματος των αρνιών, Πασχαλινό γεύμα με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής. Ελεύθερη ημέρα απόλαυσης και Ξεκούρασης.
5)Ημέρα: Δευτέρα του Πάσχα Κέρκυρα Αθήνα
Πρωινό και αναχωρούμε για το λιμάνι όπου και θα επιβιβαστούμε στο πλοίο για την Ηγουμενίτσα. Στην συνέχεια απο την Εγναντία οδό για την Αθήνα με ενδιάμεσες στάσεις.
Μονόκλινο 440€
Δίκλινο 320€ κατ' άτομο
Τρίτο Ατομο 280€
Παιδικό εως 11 ετων στο ιδιο δωμάτιο με τους γονείς 120€
Περιλαμβάνεται:
Eισητήρια Πλοίων Ηγουμενήτσα Λευκίμη Κέρκυρα
Μεταφορά και περιήγεις καθόλη την διάρκεια της εκδρομής
Ασφάλεια αστικής ευθύνης
Πρωινό καθημερινά και Δείπνο σε Μπουφέ
Ξημερώνει Πασχαλιά!!
Κυριακή Πασχαλινό γεύμα
Δεν Περιλαμβάνονται:
Ότι αναγράφεται προαιρετικό
Είσοδοι σε αρχαιολογικούς Χώρους
Φόρος Διαμονής Ξενοδοχείου 7€
Εξτρα Ασφάλεια covid 19
Όροι συμμετοχής:
Για να μπορέσει η κράτηση να ολοκληρωθεί με επιτυχία θα χρειαστεί να καταβληθεί το 50%
έναντι του συνολικού ποσού των κρατήσεων.
Εάν θέλετε να κάνετε ακύρωση της κράτησης σας η προκαταβολή σας επιστρέφεται εξολοκλήρου μέχρι
και 15 εργάσιμες ημέρες πριν την αναχώρηση της εκδρομής.
Μετά απο αυτό το περιθώριο τα χρήματα σας δεν επιστρέφονται και ούτε μεταφέρονται σε άλλη εκδρομή.
Σε περίπτωση ακύρωσης της εκδρομής από το γραφείο μας τα χρήματα σας επιστρέφονται εξολοκλήρου.
Σημαντική Ενημέρωση:
Όποιος συμμετέχει σε κάθε εκδρομή του γραφείου μας γνωρίζει και αναλαμβάνει ατομικά την ευθύνη της συμμετοχής του στη δραστηριότητα περιήγησης , όπως άλλωστε προβλέπεται από τη διακήρυξη του Τυρόλου 8η Σεπτεμβρίου 2003 Παράρτημα 1 – Άρθρο 1 – Περί Ατομικής Ευθύνης, αποδεχόμενος και την ευθύνη για την ασφάλειά του.